W dniu 22 marca 2024 r. uczniowie klasy 3 wybrali się na wycieczkę do
Muzeum Narodowego w Lublinie, gdzie uczestniczyli w lekcji muzealnej oraz
obejrzeli na wystawie zwycięską pracę swojego kolegi Juliana Dworaka. Uczeń
wziął udział w konkursie plastycznym „Spotkania ze sztuką”, którego
organizatorem była Fundacja PGE. Zadanie konkursowe polegało na
przedstawieniu własnej interpretacji wybranego obrazu polskiego malarza,
którego dzieła można obejrzeć m.in. w muzeum w Lublinie. Julian
zaprezentował własną interpretację obrazu Józefa Chełmońskiego i była ona
jedną z 90 nagrodzonych prac. Autor otrzymał dyplom oraz bon do
wykorzystania w sieci Empik. Po wizycie w muzeum uczniowie spacerowali ul.
Krakowskie Przedmieście, zjedli pyszne pierożki, a w drodze powrotnej kupili
pamiątki. Z wycieczki wrócili zadowoleni.
Julkowi serdecznie gratulujemy wygranej!
Aktualności
Nasza klasa odwiedza Muzeum Narodowe w Lublinie
27.03.202423
Pierwszy Dzień Wiosny w klasach młodszych
27.03.2024W dniu 21 marca 2024 r. uczniowie klas 1-3 spotkali się, aby świętować nadejście wiosny.
Imprezę prowadzili Justyna Olszewska z kl. 3 i Jan Siwiec z kl.2.
Uczniowie mogli zaprezentować swoje najciekawsze przebrania i wziąć udział w konkursie
„Mam talent”. Ich występy oceniała komisja w składzie: p. Krystyna Bułaś, p. Karolina
Lutecka i p. Paweł Szubierski. Za najciekawsze i zaskakujące przebranie wiosenne
wyróżnienie otrzymali: Sebastian Drzał kl.1 a, Jagoda Szubierska kl.1a, Franciszek Dymos kl.2,
Julia Warchoł kl.2, Filip Trzciański kl.3.
W konkursie „Mam talent” jury wyróżniło: Juliana Dworaka z kl.3 za prezentację z kostkami
i piosenkę, Wojtka Nowaka i Polę Szwajkę również z kl.3, Franciszka Dworaka z kl.2, Nadię
Kuczyńską z kl.1b. w kategorii piosenka. Uczeń kl.1b zaprezentował skoki przez skakankę.
Dzieci mogły również wykazać się znajomością środowiska przyrodniczego udzielając
odpowiedzi na zagadki.
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni, a na koniec wiosennej imprezy każdy uczeń otrzymał
słodki poczęstunek. Wspaniałe nagrody ufundowała Rada Rodziców, za co bardzo serdecznie
dziękujemy.5
14 marca liczba Pi
18.03.202414 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Datę wybrano nieprzypadkowo -w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy.
W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto - uczniowie przyłączyli się do świętowania, przygotowując plakaty promujące „Dzień Liczby Pi”. Uczniowie dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi. Przekonali się również, że liczba Pi to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy - w tym celu mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych okręgów, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie. Towarzyszyło temu dużo emocji, zabawy i zdumienia! W ramach zabawy wymyślano jak największą ilość wyrazów, w których ukryte zostało Pi. Nagrodami były pierniczki upieczone przez uczniów klasy 7. Na przerwach uczniowie przeprowadzili konkurs, który polegał na zapamiętaniu najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Najlepszymi okazali się :Michał Kruczek z klasy 4 oraz Martynka Głowiak z klasy 7 .
Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.
Przygotowała : Agnieszka Bernat
Katarzyna Hałys
10
DIECEZJALNY KONKURS BIBLIJNY - ,,UCZESTNICZĘ WE WSPÓLNOCIE KOŚCIOŁA"
19.02.2024Miło nam poinformować, że w Plastycznym Konkursie Biblijnym zorganizowanym przez Dzieło Biblijne Diecezji Rzeszowskiej, w którym wzięło udział 640 dzieci z 69 szkół, uczennica kl. I b - Nadia Kuczyńska zdobyła III miejsce, a uczeń klasy III - Nataniel Słonina zdobył wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
KONKURSY JĘZYKOWE
19.02.2024Zachęcamy wszystkich uczniów do zapoznania się z ofertą konkursów
z języka angielskiego i niemieckiego. Zainteresowanych prosimy
o zgłaszanie udziału u nauczycieli języka angielskiego – pani Anna Skała-Duda
i pani Magdalena Fluda, oraz nauczyciela języka niemieckiego – pani Ewelina
Pietruszka.
Spektakl pt. ”Zemsta”
25.01.2024W dniu 23 stycznia 2024r. klasa 8 pod opieką pań: Anny Skały - Dudy
i Karoliny Gduli udała się do Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie na spektakl
pt. ”Zemsta” A. Fredry w wykonaniu aktorów teatru Nowa Lutnia. W jego
obsadzie można było zobaczyć nauczycielkę z naszej szkoły, panią Magdalenę
Nowak. Kolorowe kostiumy, wspaniała scenografia i wybitna gra aktorów
zasługują na podziw i uznanie. Teatralna odsłona sztuki na pewno przyczyni się
do lepszego zapamiętania treści lektury i pomoże w jej utrwaleniu. Okazało się
przy tym, że da się przez 1,5h bez problemu wytrzymać bez jedzenia góry
popcornu, picia litrów Coca-coli i w eleganckiej koszuli. Wszyscy wrócili
zadowoleni. Pani Magdalenie dziękujemy za zaproszenie.Szczepan Drupka
„Droga, prędkość, czas”
11.01.2024Wokół nas poruszają się ludzie, zwierzęta, rzeczy czy pojazdy. Ruch to powszechne zjawisko. Opisując je używamy pojęć: droga, czas, prędkość. Z tymi pojęciami spotykamy się na co dzień również i w szkole na lekcji matematyki. W ramach projektu „Matematyka na co dzień” uczniowie klasy 6 przeprowadzili eksperyment dotyczący poruszania się obiektu w danym czasie. Polegał on na wielokrotnym rzucie piłką wzdłuż 3m, 4m ,5 metrowej drogi wyznaczonej za pomocą kredyna podłodze w sali lekcyjnej. Jeden z uczniów mierzył czas poruszania się piłki, a inny zapisywał wyniki. Następnie dokonywaliśmy obliczeń prędkości z jaką poruszały się nasze obiekty. Odpowiadaliśmy na pytanie: który poruszał się z większą prędkością, a który z mniejszą ,zwracając szczególną uwagę na poprawy zapis jednostek.
1
Finał gminny piłki koszykowej
11.01.202410.01.2024 r w naszej szkole rozegrany został finał gminny piłki koszykowej dziewcząt i chłopców Igrzysk Dzieci (klasy 4-6)
Drużyna dziewcząt zajęła II miejsce a drużyna chłopców IV miejsce.
Dziękujemy reprezentantom naszej szkoły za sportową postawę i zaangażowanie : )
1
Emocjomierz już jest w naszej szkole!
15.12.2023Drodzy rodzice i uczniowie, w ramach akcji „Talenciaki” otrzymaliśmy nagrodę!!!! Emocjomierz już jest w naszej szkole😊 Zachęcamy do korzystania z nowego nabytku, mamy nadzieję, że pomoże w te lepsze i troszkę gorsze dni😉
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
15.12.202321 listopada obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Przedsięwzięcie to polega na napisaniu kilku życzliwych, miłych słów, pozdrowień, rysowaniu rysunków do koleżanek, kolegów, personelu szkoły. Nasi uczniowie podeszli do tematu ambitnie i wspólnie stworzyliśmy drzewko życzliwości i radości w języku niemieckim oraz angielskim. Niech te pozdrowienia i miłe słowa pozostaną w naszych serduszkach na długi czas.
Ewelina Pietruszka
Anna Skała - Duda4
Dzień Patrona w Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Stobiernej
05.12.202317 listopada 2023r. W Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Stobiernej, nazywanym powszechnie „Dwójką”, miały miejsce obchody Dnia Patrona – Ludwika Nabielaka, które w tym roku były wyjątkowe, ponieważ połączone z odsłonięciem muralu z wizerunkiem tego wielkiego człowieka, namalowanego przez Pana Michała Czerkę.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, koncelebrowaną przez ks. Marcina Olszewskiego – Wikarego Parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Stobiernej, ks. dra Marka Chorzępę – Proboszcza Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łukawcu oraz ks. Krzysztofa Bala – Kapelana Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Ksiądz Marek wygłosił wzruszające kazanie,
w którym wspominał, jak szkoła wyglądała, gdy on sam był jednym z jej uczniów. Od tego czasu placówka rozrosła się, unowocześniła i wypiękniała, jednak ksiądz Chorzępa podkreślił, że szkoła to nie tylko okazały budynek, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą, budują jej klimat i wartość – nauczyciele, pracownicy, uczniowie...Po mszy społeczność szkolna i zaproszeni goście zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie miała się odbyć uroczysta akademia. Występy dzieci
i młodzieży poprzedziła część oficjalna, którą poprowadził Pan Michał Drupka - Wiceprzewodniczący Rady Gminy Trzebownisko. Pan Drupka przywitał przybyłych gości i w bardzo atrakcyjny sposób przedstawił biografię Ludwika Nabielaka, przytaczając m.in. mało znane ciekawostki z życia Patrona Szkoły.Część artystyczna w formie montażu słowno – muzycznego rozpoczęła się tanecznie - od poloneza zaprezentowanego przez dzieci z grupy „Sówki”. Dalsza część przedstawienia osnuta została na motywie podróży koleją przez wybrane fragmenty polskiej historii, podczas której widzowie zatrzymywali się na kolejnych stacjach polskiej drogi do wolności. W przygotowanie tej niezwykłej wędrówki
w czasie zaangażowali się uczniowie z klas 5 – 8 oraz przedszkolaki z grupy „Sówek”i „Tygrysków”. Nad całością czuwała Pani Karolina Gdula, w roli reżysera akademii, a także Pani Magdalena Gomółka, która zadbała o piękną oprawę muzyczną uroczystości oraz uświetniła ją wzruszającym występem, śpiewając piosenkę Andrzeja Rosiewicza pt. „Pytasz mnie”.Po występach nastąpił długo oczekiwany moment odsłonięcia muralu Ludwika Nabielaka poprzez przecięcie symbolicznej, biało – czerwonej wstęgi przez Panią Dyrektor Barbarę Urban (pomysłodawczynię muralu) i zaproszonych gości.Odbywające się w duchy listopadowej i patriotycznej refleksji obchody Dnia Patrona – Ludwika Nabielaka oraz odsłonięcie muralu z jego wizerunkiem stały się piękną i prawdziwie żywą lekcją historii Polski, dzięki której najprawdopodobniej
w lokalnej społeczności nie ma mieszkańca, który nie znałby sylwetki urodzonego
w Stobiernej Ludwika Nabielaka – człowieka wielu pasji, zdolności i najwyższych przymiotów.Organizacja tego wspaniałego wydarzenia odbyła się m.in. dzięki współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem Stobierna – Wieś Aktywna, którego Prezesem jest Pani Karolina Pieniążek.
Magdalena Nowak
Obchody Dnia Patrona oraz odsłonięcie muralu
04.12.2023Foto by Karol Ząbik
43
Obchody Dnia Patrona oraz odsłonięcie muralu
01.12.2023Foto by Tadeusz Poźniak
19
Nasza szkoła w mediach
20.11.2023W dniu 17.11.2023, podczas obchodów Dnia Patrona, połączonych z odsłonięciem MURALU w naszej szkole gościły media: Polskie Radio Rzeszów oraz Nowiny24.pl. Poniżej linki do wiadomości zamieszczonych w obu serwisach:
https://nowiny24.pl/w-stobiernej-odslonieto-mural-ludwika-nabielaka-wideo/ar/c5-18081791
https://radio.rzeszow.pl/63122/mural-ludwika-nabielaka-w-stobiernej/
Podziękowanie
13.11.2023
,,Milion dzieci modli się na różańcu"
10.11.2023
POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI
10.11.2023
26 października 2023 r. w Zespole Szkół w Przewrotnem odbyła się szesnasta edycja
Powiatowego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem: Niektórzy lubią poezję.
Jego przedmiotem była twórczość Wisławy Szymborskiej w związku z obchodami 100.
rocznicy jej urodzin.
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Stobiernej po raz kolejny wziął udział w tym wydarzeniu
i był jedyną placówką oświatową z terenu gminy Trzebownisko.
Uczennicą, która reprezentowała naszą szkołę była Lena Kołodziej z klasy VII.
Recytowała wiersz pt. Rozmowa z kamieniem. Repertuar wybrała pani Karolina Gdula,
a cennych wskazówek interpretacyjnych udzieliła pani Magdalena Nowak. Komisja
konkursowa przyznała Lenie III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
„Twórcza lekcja z matematyki”
09.11.2023Dnia 3 listopada uczniowie klasy 4 wzięli udział w projekcie „Matematyka na co dzień”. Dzięki temu zrozumieli ,że matematyka to nie tylko liczby i ułamki, ale również rzeczywistość z którą spotykamy się niemal każdego dnia. Tym razem sprawa dotyczyła zakupów czyli: umiejętności korzystania z wagi sklepowej, określenia należności za zakupy, zapłaty i wydawania paragonów potwierdzających dokonanie konkretnych transakcji pomiędzy sprzedawcą a kupującym. Klasopracownia zamieniła się w sklep gdzie korzystano ze sklepowej wagi, obliczano należności za dokonane zakupy, które sprzedawca pobierał wydając równocześnie paragon. Pieniądze przypominały prawdziwe banknoty chociaż wycieli je z ćwiczeń do matematyki. Klasowy sklep do złudzenia przypominał prawdziwy, uczniowie idealnie wcielili się w swoje role udowadniając ,że matematyka nie zawsze musi być nudna i stwarzać trudności.
15
Dzień Świętych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stobiernej
03.11.202331 października 2023r. po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Dzień Świętych.
Zadaniem uczniów było przebrać się za wybranego świętego i zapoznać się z jego
życiorysem. Dzień ten odbył się z okazji zbliżającej się Uroczystości Wszystkich Świętych.
Dzieci przebrały się za: Maryję, Józefa, Jana Pawła II, Antoniego z Padwy,Julitę,
bp Józefa Sebastiana Pelczara, Maksymiliana Kolbe, królową Jadwigę, Karolinę Kózkównę,
Szymona z Cyreny, Anioła Stróża, Weronikę, Ritę i innych.
UCZNIOM I RODZICOM DZIĘKUJEMY ZA ZAANGAŻOWANIE.
WSZYSTKIM UCZNIOM GRATULUJEMY POMYSŁOWOŚCI I WYOBRAŹNI!8
Jubileusz 25-lecia Szkolnego Koła Caritas
30.10.202327 października 2023 r. zorganizowano uroczysty jubileusz tej 25-letniej działalności. Rozpoczął się on Mszą św. w kaplicy pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Stobiernej, w której uczestniczyli uczniowie oraz ich nauczyciele rodzice . Przewodniczył jej dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. dr Piotr Potyrała, a koncelebransami byli: ks. Waldemar Dopart – dziekan dekanatu Rzeszów-Północ, ks. kan. Józef Pasiak – proboszcz parafii w Stobiernej, ks. Marcin Olszewski – katecheta i asystent kościelny Koła Caritas, ks. Krzysztof Bal – rodak ze Stobiernej. W kazaniu dyrektor Caritas przypomniał o wielu działaniach członków Koła Caritas.: „Zbiórki pieniędzy na przeszczep szpiku kostnego dla chorych koleżanek; zbiórki na protezy rąk dla 2 niepełnosprawnych dziewczyn; odwiedziny chorych; opieka nad osobą niedołężną z powodu kalectwa; prezenty dla najbiedniejszych dzieci; pomoc dla najbiedniejszych rodzin; organizowanie spotkań wigilijnych; organizowanie jasełek; zbiórka pieniędzy w ramach „skarbonki wielkopostnej”; udział w diecezjalnych spotkaniach Kół Caritas; wsparcie dla Ośrodka Caritas w Budach Głogowskich; pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie… To tylko niektóre działania uczniów ze Szkolnego Koła Caritas – tak pięknie prowadzonego przez panią Jolantę Nowak.”
Po Mszy św. wszyscy jej uczestnicy udali się do szkoły na dalszą część jubileuszowego świętowania, którego głównym elementem był spektakl słowno-muzyczny, podejmujący tematykę chrześcijańskiego miłosierdzia w kontekście osoby św. Jana Pawła II. Wszyscy zgromadzeni ze wzruszeniem wysłuchali wspomnień dotyczących papieża – Polaka, a także pięknych wierszy i piosenek. Zwieńczeniem tej części programu było pojawienie się na scenie uczniów ucharakteryzowanych na świętych z różnych epok i wspólny śpiew piosenki „Święty uśmiechnięty”.
Na zakończenie spotkania dyrektor rzeszowskiej Caritas podziękował za wzorową działalność Szkolnego Koła Caritas, wręczając pamiątkowe dyplomy podpisane przez Biskupa Jana Wątrobę dla pani Barbary Urban – dyrektor Szkoły, Jolanty Nowak – opiekuna Koła Caritas oraz zgromadzonych księży. Podziękował również za wzorową współpracę szkoły, rodziców i parafii.
16
Archiwum Aktualności