• Jubileusz 25-lecia Szkolnego Koła Caritas

• 27 października 2023 r. zorganizowano uroczysty jubileusz tej 25-letniej działalności. Rozpoczął się on Mszą św. w kaplicy pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Stobiernej, w której uczestniczyli uczniowie oraz ich nauczyciele rodzice . Przewodniczył jej dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. dr Piotr Potyrała, a koncelebransami byli: ks. Waldemar Dopart – dziekan dekanatu Rzeszów-Północ, ks. kan. Józef Pasiak – proboszcz parafii w Stobiernej, ks. Marcin Olszewski – katecheta i asystent kościelny Koła Caritas, ks. Krzysztof Bal – rodak ze Stobiernej. W kazaniu dyrektor Caritas przypomniał o wielu działaniach członków Koła Caritas.: „Zbiórki pieniędzy na przeszczep szpiku kostnego dla chorych koleżanek; zbiórki na protezy rąk dla 2 niepełnosprawnych dziewczyn; odwiedziny chorych; opieka nad osobą niedołężną z powodu kalectwa; prezenty dla najbiedniejszych dzieci; pomoc dla najbiedniejszych rodzin; organizowanie spotkań wigilijnych; organizowanie jasełek; zbiórka pieniędzy w ramach „skarbonki wielkopostnej”; udział w diecezjalnych spotkaniach Kół Caritas; wsparcie dla Ośrodka Caritas w Budach Głogowskich; pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie… To tylko niektóre działania uczniów ze Szkolnego Koła Caritas – tak pięknie prowadzonego przez panią Jolantę Nowak.”

Po Mszy św. wszyscy jej uczestnicy udali się do szkoły na dalszą część jubileuszowego świętowania, którego głównym elementem był spektakl słowno-muzyczny, podejmujący tematykę chrześcijańskiego miłosierdzia w kontekście osoby św. Jana Pawła II. Wszyscy zgromadzeni ze wzruszeniem wysłuchali wspomnień dotyczących papieża – Polaka, a także pięknych wierszy i piosenek. Zwieńczeniem tej części programu było pojawienie się na scenie uczniów ucharakteryzowanych na świętych z różnych epok i wspólny śpiew piosenki „Święty uśmiechnięty”.

Na zakończenie spotkania dyrektor rzeszowskiej Caritas podziękował za wzorową działalność Szkolnego Koła Caritas, wręczając pamiątkowe dyplomy podpisane przez Biskupa Jana Wątrobę dla pani Barbary Urban – dyrektor Szkoły, Jolanty Nowak – opiekuna Koła Caritas oraz zgromadzonych księży. Podziękował również za wzorową współpracę szkoły, rodziców i parafii.

• Pasowanie uczniów klasy pierwszej

• 04 października 2023 r. miała miejsce niezwykle ważna dla życia szkoły,
            uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszaki
            w obecności zaproszonych gości – Wójta Gminy Trzebownisko– Pana Lesława
            Kuźniara, Dyrektora Centrum Oświaty – Pana Grzegorza Paczochy, Księdza
            proboszcza - Józefa Pasiaka, Pełnomocnika Zarządu Firmy LPP - Pana Jarosława
            Bańdy , Sołtysa wsi Stobierna- Pana Józefa Cyrka oraz dyrekcji szkoły, rodziców,
            nauczycieli i uczniów klas starszych wykazały się wieloma umiejętnościami
            i pokazały, że zasługują na miano uczniów naszej szkoły. Zaprezentowali wiedzę
            o właściwym zachowaniu się w szkole, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, dali
            się poznać jako młodzi patrioci. Zadeklarowali chęć do nauki oraz pokazali
            umiejętność pracy w grupie, demonstrując ciekawe układy taneczno- rytmiczne.
            Podczas występu ujawnili swoje prawdziwe talenty. Najważniejszym momentem
            uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły
            oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonała Pani Dyrektor – Barbara Urban.
            Podczas ceremonii uczniowie otrzymali legitymacje szkolne oraz pamiątkowe
            dyplomy. Po uroczystym ślubowaniu ksiądz proboszcz – Józef Pasiak dokonał
            poświęcenia plecaków i przyborów szkolnych, które posłużą uczniom klas
            pierwszych. Starania dzieci zostały docenione przez Pana Wójta- Lesława
            Kuźniara i przez Prezesa Zarządu firmy LPP- Jarosława Bańdę, którzy
            pogratulowali uczniom wspaniałego występu. Na zakończenie uroczystości dzieci
            zostały obdarowane wspaniałymi prezentami od rodziców, samorządu
            uczniowskiego oraz wyprawkami szkolnymi ufundowanymi przez firmę LPP. Po
            występie na wszystkich czekał słodki poczęstunek, o który zadbali rodzice.

• Język obcy nowożytny na egzaminie ósmoklasisty

• Szanowni Rodzice,

Jesteśmy zobowiązani do poinformowania Państwa, iż wybierając język niemiecki jako język obcy do egzaminu ósmoklasisty, uczniowie piszą go na poziomie równym języka angielskiego odpowiadającym poziomowi A2/A2+ (obejmuje 8 lat nauki języka obcego w szkole podstawowej). Podstawa programowa języka niemieckiego w szkole podstawowej obejmuje materiał dwóch lat nauki (klasa 7 i klasa 8) co odpowiada poziomowi A1, jest to podstawowy zakres umiejętności językowych.