• EESA Air Quality Platform

• Nasza szkoła jako jedna z trzech szkół w Polsce została zaopatrzona przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w sprzęt EESA Air Quality Platform, badający stan zanieczyszczenia powietrza. Otrzymamy sprzęt to wyróżnienie za pracę projektową uczniów naszej szkoły pod okiem nauczyciela biologii, pani Katarzyny Hałys "Tajemnicze porosty", podczas którego sprawdzano stan zanieczyszczenia powietrza tlenkami siarki na podstawie analizy znalezionych plech porostowych w okolicy.

Sprzęt dzięki pracy pana Jacka Kucaby, nauczyciela informatyki oraz pana Pawła Szubierskiego, konserwatora szkoły został zainstalowany i podłączony do sieci i obecnie znajduje się nad wejściem głównym szkoły (niebieskie pudełko).  Dane z bieżących pomiarów sprzętu można podglądnąć korzystając ze strony: https://aqp.eo.esa.int/map/ lub poprzez wejście na stronę internetową szkoły i kliknięcie w logo "eesa" znajdujące się po prawej stronie. Następnie nalezy kliknąć w znacznik na terenie południowo-wschodniej Polski (nasza szkoła).
            Sprzęt na bieżąco kontroluje dane takie jak:
            - pyły zawieszone PM 10 (zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 µm),
            norma średniego 24-godz. stężenia: 50 µg/m3
            norma średniego rocznego stężenia: 20 µg/m3
            - pyły zawieszone PM 2,5 (zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 µm)
            norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM2,5: 25 µg/m3
            norma średniego rocznego stężenia pyłu PM2,5: 10 µg/m3
            - humidity (wilgotność)
            - temperatura
            - NO2 (tlenek azotu)
            norma średniego 1-godz. stężenia NO2: 200 µg/m3
            norma średniego rocznego stężenia NO2: 40 µg/m3
            - NH3 (amoniak)
            - CO2 (tlenek węgla IV, potocznie nazywany dwutlenkiem węgla), wydaje się, że nasz czujnik nie działa
            - CO (tlenek węgla II, potocznie nazywany czadem)
              Stężenie tlenku węgla dopuszczalne przez Światową Organizację zdrowia to 35 ppm.

Tym samym, działania uczniów naszej szkoły w kwestii badania stanu zanieczyszczenia powietrza wcale nie są zakończone. Czeka nas m.in. trudne zadanie sprawdzenia czy porosty nie kłamią..., ale o wynikach naszych analiz napiszemy innym razem.